У статті розглядаються сучасні тенденції у вирішенні судових спорів між батьками.
Авторка:
Журавльова М. О., старший судовий експерт Відділу почеркознавчих дослщжень Лабораторіі кримiналiстичних видiв дослiджень Одеського науково-дослідного iнституту судових експертиз Мінестерства юстиції України.
Авторка:
Журавльова М. О., старший судовий експерт Відділу почеркознавчих дослщжень Лабораторіі кримiналiстичних видiв дослiджень Одеського науково-дослідного iнституту судових експертиз Мінестерства юстиції України.
Анотація. У статті розглядаються сучасні тенденції у вирішенні судових спорів між батьками про визначення місця проживання дитини, і зокрема, психологічні аспекти вирішення батьківських спорів про місце проживання дитини. Доводиться точка зору на те, що принцип збереження сімейної системи повинен бути визначальним під час розгляду таких справ, і його необхідно ставити вище за умови не розлучення з матір’ю. Обгрунтовується необхідність обов’язкового призначення судово-психологічної експертизи під час встановлення судом місця проживання дитини.
Ключовi слова: судові спори про встановлення місця проживання дитини, судово-психологічна експертиза, принцип збереження сімейної системи.
Популярність психологічної експертизи в цивільних справах щодо визначення місця проживання дитини з одним із батьків після розлучення неухильно зростає. При цьому залишається чимало випадків, коли суд не вважає за потрібне залучати експерта-психолога і приймає рішення про те, з ким із батьків буде краще дитина, грунтуючись виключно на матеріалах справи, законодавчій базі та практиці вирішення таких суперечок.
14.12.2016 року по справі №6-2445цс16 Верховний Суд висловив правову позицію, за якою місце проживання дітей з батьком може бути визначено тільки за наявності так званих «виняткових» обставин, оскільки відповідно до принципу 6 Декларації прав дитини проголошено, що малолітня дитина не повинна, крім тих випадків, коли є виняткові обставини, бути розлучена зі своєю матір’ю [1, 2]. Ряд авторів відразу висловили свою незгоду та вказали на помилковість цього правового висновку [3, 4]. Зокрема, вони вказали, що Декларація прав дитини фактично не є частиною законодавства України і має рекомендаційний характер. Конвенція «Про права дитини», навпаки, має статус міжнародного договору і є частиною національного законодавства нашої держави. Відповідно до Конвенції при вирішенні питань про місце проживання дітей з одним із батьків визначальну роль повинні грати «найкращі інтереси дитини» [5]. Виходячи з цього, позицію Верховного Суду України автори вважали відверто страною: фактично надається перевага рекомендаційним положенням Декларації над вказівками Конвенції та національного законодавства [3]. На їхню думку, своїм рішенням від 14.12.2016 року ВСУ встановив прецедент, який може привести до дискримінації батьків-чоловіків [4].
Менш тим через рішення (17.08.2017) Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ направляє головам апеляційних судів шформаційний лист про необхідність звернути увагу на позицію Світового суду з прав людини (далі ССПЛ) у справах щодо визначення місця проживання дитини [6]. Підставою є рішення ССПЛ від 01.07.2017 у справі «М. С. проти України», в якому ССПЛ констатував порушення Україною права батька-заявника, гарантованого ст. 8 Конвенції, у зв’язку з рішеннями національних судів про визначення місця проживання малолітньої дочки заявника.
У зазначеному листі позначена наступна позиція ССПЛ: при визначенні місця проживання дитини основне значення має вирішення питання про те, що найкраще відповідає її інтересам. Вирішення даного питання включає два аспекти:
- інтересам дитини найкращим чином відповідає збереження її зв’язку з матір’ю, крім випадків, коли сім’я є особливо непридатною або не благополучною;
- в найкращих інтересах дитини є забезпечення її розвитку в безпечному, спокійному і стійкому середовищі, яке не є неблагонадійним.
ВССУ зазначив, що при вирішенні таких категорій справ, судам слід керуватися ст. 51 Конституції України, яка гарантує кожному з подружжя рівні права і обов’язки у шлюбі та сім’ї, а також ч. 6 ст. 7 Сімейного кодексу України, яка визначає рівність прав і обов’язків жінок і чоловіків у сімейних відносинах, шлюбі та сім’ї. У своєму шформаційному листі ВССУ підтримав позицію ССПЛ, яка проголошує наявність рівних прав батьків в суперечках про опіку над дітьми, і неприйняття будь-яких презумпцій, заснованих на ознаках статі.
У зв’язку з цим хотілося б розглянути деякі психологічні аспекти визначення місця проживання дитини, зокрема, при проведенні судово-психологічної експертизи.
На наш погляд, принцип № 6 Декларації, де вказано, що «малолітня дитина не повинна, крім тих випадків, коли є виняткові обставини, бути розлучена зі своєю матір’ю», розглядався деякими судами (як виявилося і ВСУ) перекручено.
Малолітня дитина, дійсно, в переважній більшості випадків, повинна залишатися з матір’ю, точніше сказати повинна продовжувати залишатися з матір’ю. Однак у випадках, коли з яких-небудь причин мати сама залишає свою дитину, а через кілька років (коли її життя налагоджується, з’являється житло і нова сім’я), вона потребує опіки над дитиною, принцип «залишення з матір’ю» вже не може застосовуватися.
Приклад з практики. Мати звернулася до суду з позовом про визначення місця проживання дитини, відвідання і передачі її матері, стягнення аліментів. На момент проведення експертизи дитина (4,5 років) проживала з батьком окремо від матері більше 3 років.”
Список використаних джерел: