До найбільш поширених завдань судової будівельно-технічної та земельно-технічної експертизи належить вирішення питань поділу, виділу та визначення порядку користування нерухомим майном.
Спочатку визначимося з поняттями “спільна часткова власність”, “поділ” та “виділ”.
Поняття спільної часткової власності визначено у частині першій статті 356 ЦК України як власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності.
Згідно з частинами першою, другою статті 364 ЦК України співвласник має право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності.
Поняття “поділ” та “виділ” не є тотожними, про це зроблено висновок у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 19 травня 2021 року у справі N 501/2148/17. При поділі майно, що знаходиться в спільній частковій власності, поділяється між усіма співвласниками, і правовідносини спільної часткової власності припиняються. При виділі частки правовідносини спільної часткової власності, як правило, зберігаються, а припиняються лише для співвласника, частка якого виділяється. Винятком з цього правила є ситуація, коли майно належить на праві спільної часткової власності двом співвласникам, – тоді має місце поділ спільного майна. Тобто, поділ спільного майна відрізняється від виділу частки співвласника або припинення його права на частку в спільному майні однією суттєвою ознакою – у разі поділу майна право спільної часткової власності на нього припиняється.
Для вирішення питань з визначення технічної можливості поділу (виділу частки, визначення порядку користування) житлового будинку, визначення варіантів поділу, експерту на дослідження мають бути надані оригінали або якісні копії наступних документів:
Перелік документів у разі поділу (виділу частки) незавершених будівництвом житлових будинків, визначення варіантів поділу, а також вартості таких об’єктів:
Перелік документів у разі поділу (виділу частки, визначення порядку користування) земельних ділянок та визначення варіантів поділу (порядку користування:
Орієнтовні питання на експертизу:
Чи є технічна можливість відповідно до вимог нормативно-правових актів у галузі будівництва розділити (виділити частку; визначити порядок користування) об’єкт нерухомого майна відповідно до часток співвласників (вказати частки)?
Які варіанти розподілу (виділення частки; визначення порядку користування) об’єкта нерухомого майна можливо визначити відповідно до часток співвласників (вказати частки) та вимог нормативно-правових актів?
Нюанси проведення експертизи:
При неможливості експертом самостійно виконати топографо-геодезичні роботи, орган який призначив експертизу, повинен бути наданий дозвіл на залучення відповідних спеціалістів.
У разі якщо орган, який призначив експертизу, вважає за необхідне врахувати при підготовці варіантів поділу (виділу частки, визначення порядку користування) пропозиції учасників судового процесу, то такі пропозиції повинні бути викладені в документі про призначення експертизи.
Самочинне будівництво не включається до нерухомого майна, поділ (виділ частки) якого необхідно виконати, якщо інше не передбачено завданням на проведення судової експертизи.
Поділ (виділ частки) житлового будинку передбачає перебудову існуючого, зазвичай одноквартирного, будинку з метою обладнання двох і більше ізольованих квартир.
Варіанти поділу (виділу частки) житлового будинку повинні максимально забезпечувати однакові умови для співвласників з урахуванням їх часток, бути наближеними до фактичного порядку користування, якщо такий склався і забезпечує однакові умови, з найменшими перебудовами будинку та забезпечувати зручне користування і експлуатацію будинку та його частинами.
При проведенні досліджень експертом повинні бути опрацьовані всі можливі варіанти поділу (виділу частки) житлового будинку та запропоновано не менше двох технічно доцільних і зручних для користування варіантів поділу.
Поділ (виділ частки) житлового будинку вважається можливим, якщо э можливість облаштувати ізольовані та забезпечені окремими виходами на прилеглу земельну ділянку, як мінімум однокімнатні, житлові квартири.
Поділ (виділ частки) житлового будинку можливо вважати недоцільним якщо витрати на проведення переобладнання будинку з виділення частки співвласнику є більшими ніж ринкова вартість даної частки в будинку.
При неможливості поділу (виділу частки) житлового будинку в натурі або у разі зменшення частки в результаті запропонованого варіанту поділу, розмір грошової компенсації визначається по ринковій власності домоволодіння на дату оцінки з урахуванням прав на земельну ділянку.