Транспортно-товарознавча експертиза –це дослідження, в рамках якого встановлюється ринкова вартість колісних транспортних засобів (далі – КТЗ), їх складових, а також розмір вартості матеріальних збитків, завданих власнику транспортного засобу, внаслідок його пошкодження.
Потрібні документи
Перелік документів, що необхідні для проведення експертизи:
- Копія свідоцтва про реєстрацію КТЗ.
- Матеріали розслідування події, що призвела до матеріальної шкоди (за наявності).
- Документи, у яких зафіксовані інші вихідні дані, необхідні для вирішення поставленого питання (за наявності).
- Копія паспорта чи паспортні дані, РНОКПП замовника для оформлення договору або реквізити компанії, інформація про підписантів (у разі замовлення експертизи юридичною особою).
Дана експертиза проводиться найчастіше після дорожньо-транспортної пригоди з метою визначення суми компенсації, наприклад, для надання експертного висновку до страхової компанії.
Особливості проведення експертизи:
На дослідження експерту надається КТЗ. У разі відсутності об’єкта дослідження в заяві (ухвалі, постанові) зазначається про необхідність проведення експертизи по матеріалам справи.
Виклик зацікавлених осіб на технічний огляд КТЗ здійснюється замовником експертизи із зазначенням дати, місця та часу проведення огляду (після їх узгодження з експертом).
Замовник експертизи повинен забезпечити можливість огляду КТЗ та належні безпечні умови (освітлення, вільний доступ, можливість огляду КТЗ з різних боків тощо).
Якщо перед експертом поставлено питання про ринкову вартість КТЗ, в ухвалі (постанові), заяві на проведення експертизи потрібно зазначити, станом на який час належить вирішувати поставлене питання. У разі відсутності даної інформації, вартість визначається на дату проведення експертизи.
У разі відсутності об’єкта дослідження, визначається середньоринкова вартість КТЗ відповідної марки, моделі, року випуску, пробігу.
Транспортно-товарознавча
експертиза
Предметом транспортно-товарознавчої експертизи є
фактичні дані, що встановлюються за результатами проведення натурного обстеження КТЗ та призначення та їх складників та/або вивчення наявних в матеріалах справи даних.
Висновок експерта за результатами транспортно-товарознавчої експертизи, що видається замовнику, є одним з видів доказу та може бути використаний у суді.
Завдання, що вирішуються транспортно-товарознавчою експертизою
У загальному випадку транспортно-товарознавча експертиза проводиться за результатами візуального обстеження об’єкта.
В окремих випадках під час проведення візуального обстеження об’єкта може виникнути потреба в проведенні його часткового розбирання (для покращення доступу до пошкоджених складників), а також проведення діагностики його основних складників таких, особлива тих, до яких висуваються підвищені вимоги щодо надійності та працездатності, а також таких, які мають обмежений ресурс по строку або напрацюванню. Виконання такого роду перевірки вимагає використання відповідного спеціалізованого обладнання.
На момент проведення діагностування, обладнання повинно бути сертифікованим та мати документальне підтвердження проходження періодичної метрологічної повірки (копії вказаних документів мають бути надані експерту).
Разом з тим, транспортно-товарознавча експертиза може виконуватися без надання для огляду об’єкта дослідження.