Технічна експертиза документів – це традиційна криміналістична експертиза, основна мета якої полягає у встановлені способу виготовлення документу, факти та способи зміни його змісту.
За допомогою експертизи документів встановлюють вид, рід і безліч інших класіфікаціонних категорій матеріалів, за допомогою яких або безпосередньо на яких був виготовлений документ, а також їх групова і родова загальна приналежність.
Види технічних експертиз
- встановлення фактів внесення змін до змісту документа шляхом дописки, травлення, змивання, тощо, а також відновлення його первісного змісту.
- відновлення змісту документу який з часом втратив штрихи знаків на поверхні (слабо видимі або взагалі невидимі штрихи).
- встановлюють спосіб виготовлення документа або його частин.
- проводять ідентифікацію печаток і штампів за їх відтисками.
- проводять ідентифікацію знакодруківних (знакосинтезуючих) пристроїв – принтерів, друкарських машинок та інших.
- проводять експертизу розірваних документів (встановлення цілого за частинами документа).
- встановлення абсолютної давності документів.
Технічна
експертиза документів
Види об’єктів технічної експертизи документів
- грошові знаки, які знаходяться чи знаходилися в офіційному обігу;
- проїзні документи (квитки на проїзд будь-яким транспортом та на перевезення вантажу);
- знаки поштової оплати (поштові марки, конверти з марками, листівки з марками тощо);
- білети тиражних та миттєвих лотерей;
- документи що засвідчують особу, подію, освіту, трудовий стаж;
- документи, що обслуговують грошовий обіг (книжки ощадні, чекові, депозитні, марки податкові, митні, акцизні, поліси страхування, ліцензії інші документи та цінні папери, передбачені чинним законодавством).
Внесення змін до документа та відновлення його змісту
- старі (за часом) документи, в яких текст вицвів;
- нові документи, які були штучно зістарені та в яких фрагменти були навмисно знебарвлені;
- бланки документів (паспорта, свідоцтва, посвідчення) в яких текст був видалено, та на його місце було внесено новий;
- документи із замаскованими записами (закреслені, замазані, залиті), внаслідок чого текст складно або зовсім неможливо прочитати;
- документи в яких текст було дописано.
Основні завдання технічної експертизи документів
Практичні рекомендації експертів:
Коли призначається експертиза документів, виконаних на копіювально-розмножувальних пристроях, важливо зберегти їх у вигляді, як під час вилучення. Ні в якому разі не можна виконувати операцій з ними. Якщо вилученню підлягає комп’ютерна техніка, надаватись вона повинна в повному комплекті (системний блок, кабелі, диск для інсталяції, драйвери, тощо). Принтери треба надавати в мінімально можливий термін, інакше існує вірогідність підсихання барвників, і, як результат, зміни в характері друку. Якщо картриджі, інші змінні елементи переставлялися, потрібно знайти відпрацьовані частини.
- Для аналізу печаток (у тому числі печатки-підпису) та штампів, треба виконати відбитки на 5-6 листівках, ідентичних документам, а також чітко зробити відтиск на білому гладкому листі. При цьому треба змінювати рівень тиску, та використовувати різне наповнення мастикою.
- Для визначення друкованих засобів, виконайте не менше трьох екземплярів прикладів використання.
- Щоб виявити відповідність вказаної дати і періоду, в який було поставлено штамп, надайте документацію, яка подавалася в правові, банківські установи, до відділів реєстрації та інших уповноважених органів із обов’язковою офіційною позначкою про прибуття. Період повинен збігатися з тим, що підлягає експертизі. Достатню кількість зразків оголошує експерт.
- Щоб ідентифікувати касовий апарат, направляйте чеки з максимальною кількістю знаків. При цьому розрив часу з досліджуваним зразком повинен бути мінімальним.
- Аналізуючи засоби копіювальної та розмножувальної техніки, в наявності повинні бути присутні п’ять чи навіть більше примірників експериментальних (на білому аркуші), та декілька вільних.
- Установлюючи відповідність способу друку, передайте експертові бланки дійсних документів з ідентичними даними (тираж, номер замовлення та інші).
Термін проведення експертизи варіюється в залежності від складності, та може складати від десяти днів до цілого місяця.