Оціночно-будівельна експертиза – це процес дослідження будівельних об’єктів та споруд на основі спеціальних знань у галузі оцінки об’єктів нерухомого майна з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Оціночно-будівельна експертиза
Це один із видів інженерно-технічної експертизи, який представляє собою кропітку та трудомістку роботу. Її сутність полягає в дослідженні стану квартир, будинків, споруд, їх частин та інших об’єктів будівництва і призначається з метою визначення їх вартості в існуючому стані, вартості виконаних робіт або розміру завданих збитків. В експертному висновку вказується обґрунтована вартість, на яку Ви зможете посилатись у випадку конфлікту чи спору.
Оціночно-будівельна
експертиза
Предметом оціночно-будівельної експертизи є
коло питань у галузі оцінки об’єктів нерухомого майна, вирішення яких належить до компетенції експертів оціночно-будівельної експертизи.
Об’єктом оціночно-будівельної експертизи є
ті джерела відомостей про встановлювані факти, ті носії інформації, які піддаються дослідженню і за допомогою яких експерт пізнає обставини, що входять у предмет експертизи.
- об’єкти нерухомого майна (земельні ділянки, будівлі, споруди, передавальні пристрої та інші об’єкти, які відповідно до законодавства відносяться до нерухомого майна);
- правовстановлюючі документи та матеріали технічної інвентаризації на об’єкти нерухомого майна, а також правовстановлювальні документи та технічна документація на земельні ділянки;
- матеріали з вихідними даними щодо показників (функціонального використання, об’ємно-планувального рішення, технічного стану тощо) об’єктів нерухомого майна на дату оцінки;
- звіти про оцінку майна та висновки вартість майна;
- нормативно-правові акти з оцінки майна та майнових прав;
- речові докази і матеріали справи тощо.
Основними завданнями оціночно-будівельної експертизи є:
Орієнтовний перелік вирішуваних питань оціночно-будівельною експертизою:
Приблизний перелік документів, які потрібні для проведення експертизи:
- правовстановлювальні документи на об’єкт оцінки;
- правовстановлювальну та технічну документацію на земельну ділянку, на якій розміщений об’єкт оцінки та ін.;
- договірна документація (договори підряду та додатки до них, додаткові угоди тощо).
Для вирішення питання з визначення вартості поліпшень земельної ділянки експерту необхідно надати правовстановлюючу документацію та матеріали технічної інвентаризації на ці об’єкти, а також правовстановлюючу та технічну документацію на земельну ділянку, на якій розміщений об’єкт оцінки, станом на дату оцінки. У разі виконання ретроспективної оцінки на дослідження необхідно надати матеріали з вихідними даними щодо показників (функціонального використання, об’ємно-планувального рішення, технічного стану тощо) об’єкта на дату оцінки.